Etkinlik Kayıt Formu
Ücretsiz Etkinlik Kayıt Ol

Etkinlik Detay

DEMOS ve Hafıza Merkezi ortaklığında Ankara’da Dargeçit’i izliyoruz!

Yönetmenliğini Berke Baş’ın, yapımcılığını ise Enis Köstepen’in üstlendiği Dargeçit (Hold Still) isimli uzun metraj belgesel filmi 1995 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde zorla kaybedilen yedi kişinin yakınlarının, avukatları Erdal Kuzu’nun ve İnsan Hakları Derneği’nin yıllar süren mücadelesi sonucunda açılan Dargeçit JİTEM Davası’nın mahkeme sürecini takip ediyor. 2015 yılında başlayan davanın son beş yılına odaklanan belgeselin tanıtım metni şu şekilde:

27 yıllık bir süreç… 1995 yılında Mardin, Dargeçit’te oğulları ve kardeşleri devlet güçlerinin elinde kaybolan aileler, avukatları ve İnsan Hakları Derneği ile günümüz Türkiyesinin yargı sisteminde hakikat ve adalet için mücadele ediyorlar. Nihayet 2015’te başlayan davanın her duruşması için saatler süren uzun yolculuklar yapıyorlar. Devletin cezasızlık zırhını delmek imkânsız gözükse de “görmek isteyenler için hakikat ortada.”

26 Haziran Çarşamba günü saat 19:00’da Ankara’da gerçekleştireceğimiz gösterimde hep birlikte filmi izledikten sonra Enis Köstepen ve Berke Baş ile bir araya gelerek film üzerine söyleşeceğiz.

*Etkinlik mekanı etkinlik tarihinden bir gün önce başvurusu onaylanan katılımcılara iletilecektir.

*Bu etkinlik Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Derneği Türkiye Temsilciliği desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

Etkinlik Bilgileri

Başlangıç Haziran 26, 2024 19:00
Bitiş Haziran 26, 2024 22:00
Kategori Diğer
Ankara Ankara
Etkinlik Sayfaları

Yorumlar

person
mail