Etkinlik sona ermiştir.

Etkinlik Detay

KARALIĞIN YÜREĞİ

1992 Yılında Zonguldak Kozlu’da meydana gelen Grizu Faciası’nda 264 Madenci hayatını kaybetmişti. Karalığın Yüreği, patlama ile birlikte o madencilerden birinin elektrikleri kesilen evinde yaşananları gerçek anılardan yola çıkarak bizlere anlatıyor.

Evde tek başına, Karanlıktan korkan ressam bir kadın, bir madenci eşi; elektriklerin gelip aydınlığa kavuşmayı beklerken, hayatının pek çok evresinde yaşadığı travmalarla ve yaşam süreçleriyle yüzleşiyor.

Işığı nefes almaya eşdeğer tutan bu kadının, hayatının en büyük sevgisini karanlıklara teslim edişini ve ardından yaşadığı psikolojik ve siyasal dönüşümü derinlemesine işleyen Karalığın Yüreği; sadece Zonguldak’tan değil Soma’dan, Ermenek’ten, resmi veya kaçak pek çok maden ocağından gerçek öyküleri korkusuzca sahneye taşıyor.

1991 Büyük Madenci Yürüyüşü günlerini, maden ocaklarının içini, Devrekli Metin’i, Karamanlı Ali’yi, boşaltmak zorunda kalınan madenci lojmanını, kliniği, yalnızlığı ve sıkışma hissini kendi bedeninizde ve ruhunuzda hissedeceğiniz Karalığın Yüreği, TüRkiye’de ve dünyada baş karakteri kadın olan tek madenci oyunu olması özelliğini de taşıyor.

Yazan ve Oynayan : Fazilet Küçük

Yardımcı Oyuncu : Fatih Taşkın

Proje Danışmanı : Aliye Karahan

Müzik : Fahri Bozbaş, Grup Kömür Karası

Etkinlik Bilgileri

Başlangıç Nisan 16, 2024 20:30
Bitiş Nisan 16, 2024 21:40
Organizatör Tiyatro Kyzikos
Kategori Tiyatro
Denizli Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi Sırakapılar Mahallesi 1581. Sokak No: 4 - Merkezefendi / Denizli
Etkinlik Sayfaları

Yorumlar

person
mail