Etkinlik sona ermiştir.

Etkinlik Detay

Boris Vian‘ın Karıncalar ve John Steinbeck‘in Bir Savaş Vardı metinlerinden uyarlanan oyunu Yönetmenliğini tiyatro ve sinema oyuncusu Halim Kaplanın yaptığı, oyunculuğu ile herkesin aklında kalan tiyatrocu Mehmet Veysi YOLDAŞ karaktere can verecek.

Oyun savaştan kaçıp sevdiğine kavuşmak isteyen bir savaşçının hikâyesini anlatıyor. Bu serüven o kadar zor ki savaşın bütün pisliğini bütün çıplaklığıyla önümüze seriyor. 

Oyunun oyuncu kadrosu tek kişilik fakat elbette ki tek bir karakter karşılamıyor bizi sahnede. Karakterimiz yakın arkadaşları Azman ve Çapkın ile savaş atmosferinde bulabildikleri her boşlukta limanda denizi ve vapurları izleyerek içerisinde savaş olmayan hayaller kurarken buluyorlar kendilerini. Ve Jakyln. Günlüklerin yazıldığı kadın. Bütün hikâye ona anlatılıyor aslında.

İlk başlarda amacını bilmediği savaşın içerisinde yer alırken bir an önce bitmesini ve Jakyln’ine kavuşmayı ümit eden karakterimiz bir zaman sonra tüm bu anlamsızlığa dayanamayarak firar ediyor. Özgürlüğü  ve özlemini duyduğu Jakyln’e kavuşmak için firar ederken düşman topraklarında bastığı bir mayına tutsak ediyor kendini. Ne ölebiliyor olduğu yerde ne de ayağını kaldırıp bastığı mayından koşabiliyor hayalini kurduklarına.

OYUN KÜNYESİ

YAZAN: Jhon STEİNBECK & Boris VİAN

ÇEVİREN: Işıl Y. YÜCE & Ülkü TAMER

YÖNETEN: Halim KAPLAN

OYNAYAN: Mehmet Veysi YOLDAŞ

ASİSTANLAR: Ezel Nur BARAN, Havin KESKİN, Berfin AYGÖREN

SAHNE AMİRİ: Mehmet AKKUŞ

DEKOR-KOSTÜM: Berat TEKİN, Emine ALADAĞ

Etkinlik Bilgileri

Başlangıç Şubat 15, 2024 20:00
Bitiş Şubat 15, 2024 21:00
Organizatör Dem Sanat
Kategori Sahne
Mordem Sanat Merkezi Diclekent Mahallesi 251. Sokak No: 30 - Kayapınar / Diyarbakır
Etkinlik Sayfaları

Yorumlar

person
mail