Etkinlik sona ermiştir.

Etkinlik Detay

Thom Pain / Hiçbir Şey

Süre: 60 Dakika - Tek Perde

 

Yazan:  Will Eno

Çeviren: Uğur Çağlayan

Yöneten: Bora Karakul

Oynayan: Bora Karakul

 

Ses – Işık: M.Ali Çetintaş

Asistan. Eda Polat

Fotoğraf: Mehmet İzdeş - Ali Ulvi Baycan

Video:  Tahir Erken

 

OYUNUN KONUSU:

Anlattıklarından öte anlatamadıkları ile öne çıkan bir oyun ”Thom Pain Hiçbir Şey Üzerine”. Alışa geldiğimiz sahne-seyirci ilişkisinini ”öykü” üzerinden sınırlarını zorlanıyor. ”Hiçbir şey” anlatmamak üzere sahneye çıkmak, belki de ”her şey’i anlatmanın başka bir yolu.

Modern yaşamla yüzleşen bir adamın anlamaya ve tanımlamaya çabalayan kırık dökük hikayesi. Bir tülü kurguyu oluşturamayan ve bu çabasına da seyirciyi ”Bu sizi korkutuyor mu, modern hayat, modern zihin, modern bir zihinle yüz yüze olmak. Korkutmalı…” diyerek ortak etme iddiası taşıyor.

Belki bir yerlerde bir çelişki vardı ve hepimiz kaybettik. Ya da hepimiz kazandık ve bu bizim kazanmış halimiz…

Tanımları reddeden bir olma çabası...

Post dramatik yapıya sahip olan oyun kısaca; 'trajik ve var oluşcu bir stand-up' olarak adlandırılabilir. 1 saat süren oyunda dekor olarak sadece bir sandalye kullanılır. Korku, mutluluk, hayat, doğa, aşk, zaman, çocukluk, yalnızlık, ölüm gibi kavramların etrafında gezinen oyun, oyuncunun kendi yalnız çaresizliğine doğru yol alır. "Belki bir yerlerde bir çekiliş vardı ve hepimiz kaybettik...ya da kazandık ve bu bizim kazanmış halimiz". Son olarak, devam etmeli,,,bir şekilde bu hayat 'içine fırlatıldığımız' muhteşem bir hediye.

Thom Pain / Hiçbir Şey, bir hikâye anlatmak için seyirci karşısına çıkmıştır. Ancak karışık kafası ve seyirciyle yüzleşirken sürekli dağılan dikkatiyle ne hikâyesini bitirebilir, ne de derdini anlatabilir. Ya da tam aksine bunu bütünüyle başarır.

Size bir hikaye anlatacağım...belki... Hazırsanız başlıyoruz.

"Thom Pain" adlı oyun, Will Eno'nun 2004 yılında yazıp 'Plutzer' ödülüne aday olduğu bir eserdir 17. Direklerarası En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen başarılı oyuncu Bora Karakul kendisinin hem yönetip hem de oynadığı ” Thom Pain / Hiçbir Şey ” isimli tek kişilik gösterisi Perde Sanat Tiyatrosu ile 2019 – 2020 tiyatro sezonunda seyirciler ile buluşuyor.

Etkinlik Bilgileri

Başlangıç Eylül 21, 2019 20:00
Bitiş Eylül 21, 2019 21:00
Organizatör Perde Sanat Tiyatrosu
Kategori Sahne
FADE Stage & Coffee Cinnah Caddesi Farabi Sokak No: 39/A - Çankaya / Ankara
Etkinlik Sayfaları

Yorumlar